STOPNIE w TAEKWON-DO

stopnie

W Taekwon-do obowiązuje pewna hierarchia ze względu na poziom zawansowania.Występuje 10 stopni uczniowskich – kup oraz 9 stopni mistrzowskich – dan. Ilość stopni mistrzowskich jest związana z tym, iż  na wschodzie uznaje się 9 za cyfrę magiczną. Oto mały przykład:

2 x 9 = 18 gdzie 1+8 = 9
7 x 9 = 63 gdzie 6+3 = 9

Każdy kolor pasa reprezentuje sobą symbolikę:

  • 10 kup – biały pas, pierwszy stopień wtajemniczenia, symbolizuje niedoświadczenie, niewinność i czystość,
  • 9 kup – biały pas z żółtą belką, na jednym z końców  5 cm od brzegu – stopień pośredni
  • 8 kup– żółty pas, symbolizuje ziemię, z której kiełkuje zasiane ziarno przekształcające się w roślinę wypuszczającą pierwsze pędy – jest to początek drogi studenta
  • 7 kup – żółty pas z zieloną belką – stopień pośredni
  • 6 kup – zielony pas symbolizuje rosnącą roślinę, która wykiełkowała i rośnie coraz wyżej w górę stając się coraz silniejszą i coraz bardziej dojrzałą – tak jak roślina zaczyna się rozwijać tak i umiejętności adepta Taekwon-Do stają się coraz większe
  • 5 kup – pas zielony z niebieską belką – stopień pośredni
  • 4 kup – niebieski pas, symbolizuje niebo i rosnącą ku niemu roślinę, tak jak coraz bardziej rosną umiejętności ćwiczącego,
  • 3 kup – niebieski pas z czerwoną belką – stopień pośredni
  • 2 kup – czerwony pas, symbolizuje krew, czyli niebezpieczeństwo ostrzegające zarówno przeciwnika by nie podejmował walki, jak i ostrzegające samego adepta, by nie przeceniał własnych umiejętności i przypominał mu zasadę samokontroli. Umiejętności ćwiczącego są bardzo wysokie,
  • 1 kup – czerwony pas z czarną belką – stopień pośredni.

Black_beltStopień czarnego pasa oznacza się poprzez złotą rzymską cyfrę na jednym z końców pasa. Czarny kolor pasa symbolizuje dojrzałość, doświadczenie i wielką wiedzę na temat Taekwondo. Symbolizuje również odwagę i odporność właściciela na strach, ciemność i zło. Jest przeciwieństwem białego pasa – niedoświadczenia.

Pasy, które są używane w Taekwondo powinny mieć 5mm grubości oraz 50 mm szerokości. Szerokość belki oznaczającej kolejne stopnie wtajemniczenia powinna mieć 5 mm grubości. Belka powinna być naszyta 50 mm od końca pasa. Końce zawiązanego pasa powinny być równe i zwisać na około 300 mm od węzła. Pas przewiązuje się jeden raz co oznacza:

* Ohdoilkwan – podążanie do jedynego obranego celu.
* Upyondanshim – lojalność wobec jednego mistrza.
* llkyokpilsung – zwycięstwo za pomocą jednego ciosu.

Posiadaczy stopni uczniowskich nazywamy JEJA. Posiadaczy stopni mistrzowskich:

* I do III DAN – BOOSABUM (młodszy instruktor),
* IV – VI DAN SABUM (instruktor),
* VII-VIII DAN SAHYUM (mistrz),
* IX DAN SASEONG (Wielki Mistrz).

Dodatkowo posiadacze czarnych pasów noszą czarne obszycia na bluzie doboku.

Od stopnia IV DAN naszywa się lampasy wzdłuż rękawów bluzy i nogawek spodni – także koloru czarnego.

Posiadacze stopni VII – IX DAN mają, na czarnych lampasach wzdłuż rękawów bluzy i nogawek spodni, dodatkowo naszyty biały pasek o szerokości 1cm.

Pierwszy DAN – ekspert czy początkujący instruktor?

„Jednym z największych nieporozumień w obszarze sztuk walki jest pojęcie, że każdy posiadacz czarnego pasa jest ekspertem. To jest zrozumiałe, że osoby niezorientowane w sztukach walki mogą wyrażać takie opinie. Jednak adepci sztuk walki wiedzą, że nie zawsze tak jest. Zbyt często świeżo upieczeni posiadacze czarnego pasa reklamują się jako eksperci by ostatecznie nawet sami się w tym utwierdzić.

 Posiadacze pierwszego stopnia – czarnego pasa umieją zazwyczaj wystarczająco dużo technik aby obronić się przed pojedynczym przeciwnikiem. Takie osoby są tak naprawdę jak pisklaki, które mają wystarczającą ilość piór aby opuścić gniazdo i radzić sobie samemu. Pierwszy stopień jest punktem wyjścia. Adept jedynie zbudował fundament budynku. Budowa domu czeka.

Posiadacz pierwszego czarnego pasa tak naprawdę dopiero teraz będzie zaczynać uczyć się techniki. Opanował alfabet i teraz może zacząć uczyć się czytać. Czekają go teraz lata ciężkiej pracy i nauki, zanim nawet będzie mógł zacząć zastanawiać się czy jest już instruktorem czy ekspertem.

Spostrzegawczy adept, na tym etapie, nagle zda sobie sprawę jak niewiele wie.

Posiadanie czarnego pasa wprowadza nowy obszar odpowiedzialności. Choć jest się początkującym zostaje się wpisanym w zaszczytną wspólnotę posiadaczy czarnych pasów na całym świecie, a działania zarówno w sali treningowej jak i poza nią zaczynają być kontrolowane.

Zachowanie takiej osoby odzwierciedla zachowanie wszystkich posiadaczy czarnych pasów i musi ona stale dążyć do dawania przykładu jako przedstawiciel tej grupy.

Niektóre z tych osób z pewnością staną się ekspertami. Jednakże wielu z nich będzie tkwiło w błędzie i pozostanie nowicjuszami mentalnie i technicznie”.


(Gen. Choi Hong Hi, Encyklopedia Taekwon-Do, Tom I – opracowanie i tłumaczenie Igor Koczyrkiewicz Miński Klub Sportowy Taekwon-do)